Srvátkové bielkovinové raňajky môžu pomôcť riadiť diabetes 2. typu

Autor: mdiet .sk | 13.4.2016 o 13:50 | Karma článku: 2,91 | Prečítané:  872x

Bohaté raňajky obsahujúce srvátkové bielkoviny môžu pomôcť zvládať diabetes 2. typu, hlási nový výskum z Izraela. Výsledky štúdie boli predložené 1. apríla na ENDO 2016, čo je výročné zasadnutie endokrinnej spoločnosti v Bostone.

article_photo (www.mdiet.sk)

"Vysokokalorické proteínové raňajky, stredne veľké obedy a malé večere sú osvedčenou stratégiou pri  zbavovaní sa telesnej hmotnosti a zároveň udržaní pocitu sýtosti a zredukovaní nárazových glukózových povyskočení počas dňa u ľudí s obezitou a cukrovkou druhého typu." povedala vedúca štúdie Daniela Jakubowicz, MD, profesorka medicíny na univerzite v Tel Avive.

"Avšak, výhody vysoko proteínového obsahu v raňajkách taktiež závisia od zdroja bielkovín a ich kvality," uviedla prof. Jakubowicz. "Proteínový srvátkový prášok, ktorí je vedľajším produktom mlieka počas výroby syrov, vyvolával väčší pocit sýtosti a znižoval nárazové stúpania glukózy po jedlách v porovnaní s ostatnými zdrojmi bielkovín, ako sú vajcia, sója alebo tuniak."

prof. Jakubowicz a jej kolegovia skúmali, či u ľudí s nadváhou a u obéznych ľudí s diabetom 2. typu sú srvátkové bielkoviny na raňajky účinnejšie než iné bielkoviny a to z pohľadu chudnutia, pocitu sýtosti a zníženie výkyvov glukózya  ako aj hladín glykovaného hemoglobínu (HbA1c). Vedci  náhodne rozdelili 48 ľudí s nadváhou a obéznych ľudí s cukrovkov typu 2, ktorý mali v priemere vek 59 rokov do troch skupín s troma rôznymi diétami ktoré však mali rovnakú kalorickú hodnotu.

Behom obdobia dvadsiatich troch mesiacov, všetci účastníci jedli  veľké raňajky, stredne veľké obedy a malé večere ale zloženie raňajok a množstvo obsiahnutých proteínov v nich sa líšili skupina od skupiny. Jedna skupina jedla na raňajky hlavne srvátkové bielkoviny v podobe srvátkových proteínových nápojov, ďalšia skupina raňajkovala  proteíny  zo sóje, tuniaka alebo vajec a tretia skupina jedla raňajky s vysokým obsahom sacharidov a škrobu.

article_photo (www.mdiet.sk)

Po 12 týždňoch skupina na srvátkových bielkovinách stratila na hmotnosti: 7,6 kg (16,7 libier), v porovnaní s 6,1 kg (13,4 libier) u tej skupiny, ktorá bola na bielkovinách iného typu a 3,1 kg (6,8 libier) so skupinou, ktorá konzumovala na raňajky sacharidy. Účastníci srvátkovej diéty boli počas celého dňa sýtejší a menej hladní, s nižšími výkyvmi glukózy po jedlách v porovnaní s ostatnými dvoma skupinami, a ich HbA1c sa tiež znížil  viac ako u ďalších dvoch nesrvátkových skupín.

"Srvátková proteínová diéta výrazným spôsobom potláča  hormón hladu zvaný Ghrelin"  Srvátkový proteínový nápoj sa ľahko pripravuje a poskytuje výhody raňajok s vysokým obsahom bielkovín ktoré majú pozitívny dopad na chudnutie, zníženie hladu, výkyvov glukózy  a HbA1c, "uviedla na záver  prof. Jakubowicz.   

 

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
 

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0944 022 442

mail: info-ba@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

EKONOMIKA

Ďiaľnica pri Žiline bude načas unikátom. Nepovedie nikam

Úsek diaľnice bude čakať na svoj privádzač.


Už ste čítali?