Veľké brucho začína....aj končí v hlave

Autor: mdiet .sk | 21.1.2016 o 7:56 | Karma článku: 5,28 | Prečítané:  1247x

Nedá mi na tomto mieste nespomenúť milú rozprávku V Hlave, v ktorej jednotlivé emócie ako hnev, radosť či smútok vystupujú ako postavičky v našej hlave. Minulý týždeň prišla k nám do Centra pre liečbu obezity pani, ktorá bola ...

... úspešné liečená, vyliečená  a niekoľko rokov  udržiavala dosiahnutý hmotnostný úbytok. Neočakávané starosti v rodine je spôsobili spätný nárast hmotnosti a keďže je typ, ktorý „starosti zajedá“, čiže stres rieši jedlom, kilá sa jej postupne po rokoch začali vracať späť. Súčasťou jej individuálneho  liečebného plánu okrem pohybovej aktivity a diéty bola aj psychoterapia. Nešlo jej to veľmi „do hlavy“, prečo jej oproti predchádzajúcej liečbe, kedy mala psychoterapiu odporučenú až po redukcii hmotnosti jej ju teraz odporúčam už od začiatku spolu s diétou a pohybom. Pomohol mi príklad z rozprávky v Hlave (Inside out). Označili sme si spolu emócie, ktoré sú u nej spúšťačom jedla a pripomenul som jej aj fakt, že predchádzajúcu psychoterapiu neukončila, lebo už bola spokojná s hmotnosťou a nepovažovala ju za potrebnú.

Veľké brucho však začína veľmi často v hlave a teda aj úspešný boj s obezitou musí začínať v hlave. Skôr než však zmeníme myslenie a nazeranie na obezitu v laickej populácii, primárne je potrebné zmeniť pohľad na obezitu v hlavách nás – lekárov. Mnohí lekári potom  prestanú chudákovi pacientovi s kilogramami navyše len dookola omieľať to známe : „Mali by ste schudnúť“ a začnú pristupovať k obezite ako ku chorobe - diagnóze. Keď má pacient cukrovku alebo vysoký tlak, tak mu lekár nepovie : Mali by ste si znížiť tlak……alebo  - nastavte si sám inzulín. Vtedy mu lekár odporučí diétno-režimové opatrenia a predpíše mu liečbu. Obezitu často „lieči“ jedným slovom : SCHUDNITE! Avšak obezita ako choroba má taktiež presne stanovené diagnostické, diétno-režimové a liečebné postupy. A laik si sám nevie vyliečiť ani vysoký tlak, ani cukrovku ale ani obezitu. Je preto dobré obézneho pacienta aspoň informovať že dnes už má k dispozícii konzervatívnu liečbu obezity, certifikované kurzy na redukciu hmotnosti, endoskopickú či chirurgickú liečbu (bandáž žalúdka). Sám sa vie rozhodnúť či chce alebo nechce s nadbytočnými kilogramami niečo robiť. Čím viac o liečbe nadváhy a obezity bude vedieť tým úspešnejšia bude následne jeho liečba. Prevažná väčšina ľudí s nadváhou je presvedčená, že vie všetko čo potrebuje vedieť o stravovaní, diétach, pohybe....... ale s nadbytočnými kilogramami si aj tak nevedia poradiť.  Takmer všetky „návody na chudnutie“ sa totiž venujú len jedálníčku, alebo len pohybu pričom ostatné zložky našej osobnosti neberú do úvahy vôbec. Pri chudnutí  je však rovnako ako diéta a pohyb dôležitá aj hlava.. a niekedy je hlava dôležitejšia než žalúdok. 

 

Autor: 

MUDr. Majerčák Ivan
I. Interná klinika LF a UNLP Trieda SNP 1, Košice
Ambulancia : Mudroňova 29, Košice
kardiológia, obezitológia, vnútorné lekárstvo
e-mail: majercak@medicalgroup.sk
www.medicalgroup.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?