Festina lente

Autor: mdiet .sk | 1.2.2016 o 9:42 | (upravené 1.2.2016 o 10:50) Karma článku: 4,56 | Prečítané:  392x

Aj v obezitológii platí zákon akcie a reakcie. Po každej rýchlej redukcii hmotnosti niektorou zo  zázračných diét prichádza spätný nárast hmotnosti, tzv. JOJO efekt. 

FESTINA LENTE je stará latinská múdrosť, ktorú môžeme voľne preložiť do slovenčiny – Ponáhľaj sa pomaly, alebo pomaly ďalej zájdeš. Aj toto  pravidlo platí v liečbe obezity. Čím pomalšie odoberáme organizmu jeho zásobný tuk, tým viac znižujeme riziko spätného nárastu hmotnosti, čiže JOJO efektu. Naše telo si svoj zásobný tuk totiž až nerozumne chráni. Takmer ho nepoužíva ako zdroj energie. Správanie sa našej telesnej schránky ku zásobnému tuku v bruchu môžeme prirovnať ku  termínovanému vkladu v banke. Uložená energia na horšie časy.

Ale čo keď tie horšie časy neprichádzajú a neprichádzajú ? Postupne nám medziročne stúpa obvod pásu a naše zdravie, výkonnosť, dýchavica pri stále menšej a menšej námahe sa zhoršujú s každou ďalšou dierkou na opasku. Ako je teda možné, že každý kto skutočne chce schudnúť a obráti sa na odborníka sa dokáže zbaviť NATRVALO svojich tukových zásob ? Súčasťou každého vstupného obezitologického vyšetrenia je aj stanovenie určitých mantinelov – každý pacient má vypočítanú tzv. minimálnu ale aj maximálnu odpoveď na liečbu. Vie presne koľko kg zásobného tuku má zredukovať za mesiac. Ak je to menej než plán, tak upravujeme liečbu. Oveľa častejšie sa však stretávam s tým, že pacient prekročí hornú povolenú hranicu redukcie hmotnosti za mesiac. Vtedy je nutné zvýšiť kalorický príjem a upraviť pohybovú aktivitu, lebo vieme, že rýchla redukcia je len krátkodobá a z dlhodobého hľadiska vedie ku postupnému nárastu a nie ku poklesu hmotnosti. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa o redukcii, hoc aj menšieho množstva tuku, poradiť s odborníkom. Nabudúce viac o tom, ako „pomaly“ sa treba ponáhľať. 

 

S pozdravom

MUDr. Majerčák Ivan,
I. Interná klinika LF a UNLP Trieda SNP 1, Košice

tel.: +421 55 640  kl.: 3150, 3862
Ambulancia : Mudroňova 29, Košice
kardiológia, obezitológia, vnútorné lekárstvo
tel.:+421 55 7293934
fax.:+421 55 7293933
mobil.: + 421 905 615 901
mail.: majercak@medicalgroup.sk
www.medicalgroup.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?