Súhra medzi ľudským rastovým hormónom (HGH) a cukrom

Autor: mdiet .sk | 1.3.2016 o 6:23 | Karma článku: 3,66 | Prečítané:  471x

Kým pozitívne účinky ľudského rastového hormónu na ľudský organizmus sú dobre známe, súhra medzi príjmom cukru a uvoľňovaním ľudského rastového hormónu je menej známa. Tento článok sa zameriava na objasnenie vzťahu medzi nimi.

Ľudský rastový hormón je spájaný s celou radou významných účinkov na ľudské telo, ako je napríklad stimulácia syntézy bielkovín (rozumej produkcia proteínov v bunkách), zvyšovanie  lipolýzy (ďalej len rozkladanie tuku), ďalej je spájaný s mineralizáciou kostí (napríklad je zodpovedný za prepravu nových minerálov, ako je vápnik do kostí), stimuluje imunitný systém a je spájaný s celým radom ďalších účinkov ktoré sú zodpovedné za spomaľovanie starnutia a dlhovekosť.

HGH hladina v tele je ovplyvnená mnohými faktormi, ale mnoho našich rozhodnutí pokiaľ ide o náš životný štýl môže priamo a pozitívne ovplyvňovať nárast uvoľňovania HGH do nášho organizmu, rozhodnutí ako napríklad spôsob akým sa stravujeme alebo spôsob akým  trénujeme a podobne.

Tak napríklad príjem proteínov alebo aminokyselín má priami dopad na  podporu uvoľňovanie HGH do nášho organizmu, ale taktiež výrazným spôsobom napomáha uvoľňovaniu HGH do organizmu  vysoká tréningová intenzita v podobe napríklad Intervalového tréningu.

Avšak napríklad príjem cukru má naopak nepriaznivý vplyv a výrazne potláča uvoľňovanie HGH do nášho organizmu. Po požití cukru je cukor rýchlo strávený v žalúdku čo spôsobuje zvýšenie hladiny glukózy v krvi. Reakcia tela na stúpajúcu hladinu glukózy spôsobuje uvoľňovanie inzulínu, ale tiež  dochádza k uvoľneniu Somatostatínu. A Somatostatín je prirodzený antagonista HGH a blokuje jeho ďalšie uvoľňovanie.

Zatiaľ čo väčšina športových nápojov, občerstvenia a koktailov, obsahuje hodnotné bielkoviny a aminokyseliny, bohužiaľ taktiež  obsahuje cukor, ktorý zvyšuje hladinu cukru v krvi a v konečnom dôsledku vedie k potláčaniu vylučovania HGH.

Takže ak sa snažíte optimalizovať výhody HGH vo vašom tréningu, mali by ste sa vyhnúť požívaniu sladených nápojov, občerstvenia alebo koktailov bezprostredne pred, počas alebo bezprostredne po tréningu. V prípade, že potrebujete získať viac informácií o používaní proteínových-nesladených prípravkov v športovej výžive doporučujem Essential Nutrition. Produkty spoločnosti Essential Nutrition  sú tvorené z najlepších a najčistejších prísad z rastlinných zdrojov, ktoré zabezpečujú lepšiu stráviteľnosť a vstrebateľnosť. Všetky produkty sú vyrábané bez pridania cukru, umelých sladidiel, gluténu, umelých farbív a konzervačných látok. Produkty je možné zakúpiť na eSHOPE - mdiet.sk.

Zdroj: 

  1. Schmidt, Robert F., Florian Lang, and Manfred Heckmann, eds. Physiologie des Menschen: mit Pathophysiologie. Springer-Verlag, 2011. 
  2. Rudman, Daniel, et al. "Effects of human growth hormone in men over 60 years old." New England Journal of Medicine 323.1 (1990): 1-6. 
  3. Nair, K. Sreekumaran, and Kevin R. Short. "Hormonal and signaling role of branched-chain amino acids." The Journal of nutrition 135.6 (2005): 1547S-1552S. •
  4. Eigler, Tamar, and Anat Ben-Shlomo. "Somatostatin system: molecular mechanisms regulating anterior pituitary hormones." Journal of molecular endocrinology 53.1 (2014): R1-R19. 
  5. Schiaffino, Stefano, and Cristina Mammucari. "Regulation of skeletal muscle growth by the IGF1-Akt/PKB pathway: insights from genetic models." Skelet Muscle 1.1 (2011): 4-4.

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
 

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0944 022 442

mail: info-ba@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?