Koľko cukru je v ovocných nápojoch vášho dieťaťa?

Autor: mdiet .sk | 26.4.2016 o 6:04 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  738x

Výskumní pracovníci v Anglicku overili obsahu cukru vo viac ako 200 ovocných nápojoch predávaných a promovaných hlavne deťom a zistili že obsah cukru v nich obsiahnutý je "neprijateľne vysoký". 

Výsledky testu ukázali že takmer polovica posudzovaných výrobkov obsahovala pre dieťa denný odporúčaný maximálny príjem cukru (19g) teda zhruba päť čajových lyžičiek. Výskum uskutočnený profesorom Simonom Capewellom z University's Institute of Psychology, Health and Society and Action on Sugar bol publikovaný v on-line denníku „BMJ Open“.

Aby bolo možné posúdiť obsah cukru ovocných štiav a nápojov, stopercentných prírodných štiav a smoothies promovaných a uvádzaných na  trh špecificky pre deti, vedci sa rozhodli merať množstvo takzvaných "voľných" cukrov v 203 štandardných porciách (200 ml) a to zo značiek nápojov vo  Veľkej Británii alebo značiek vlastnených priamo supermarketmi, s využitím informácií o zložení priamo z ich obalov.

Maximálny príjem cukru v jednom nápoji

Voľné cukry odkazujú na cukry, ako je glukóza, fruktóza, sacharóza a stolový cukor, ktoré sú pridávané výrobcom ako aj prirodzene sa vyskytujúce cukry v mede, sirupoch, ovocných šťavách a koncentrátoch ovocných štiav, ale nie prirodzene sa vyskytujúce cukry nachádzané v ovocí či zelenine, ktoré telo metabolizuje rozdielne ako voľné cukry a ktoré zabezpečujú pomalšie uvoľňovanie energie do tela.

Výsledky vykázali veľké rozdiely v obsahu voľných cukrov medzi rôznymi typmi nápojov a v rámci rovnakého typu výrobku. Výsledky ukázali že takmer polovica posudzovaných  výrobkov obsahovala pre dieťa  denný odporúčaný maximálny príjem cukru (19g) teda zhruba päť čajových lyžičiek.

K výskumu a jeho výsledkom profesor Simon Capewell, povedal: "Zvyšovanie povedomia verejnosti o škodlivých účinkoch cukru na detské zuby alebo priberanie vedie rodičov k  rozhodnutiam pre výber zdanlivo zdravších ovocných štiav alebo pre nákup smoothies. Bohužiaľ náš výskum ukazuje, že títo rodičia boli uvedení do omylu. Obsah cukru v ovocných nápojoch, vrátane prírodných ovocných štiav a smoothies, je neprijateľne vysoká. A smoothies patria medzi najhorších páchateľov."

Zbytočné množstvo cukru

V dôsledku zistení, výskumníci dávajú niekoľko odporúčaní:

  • vyvarovať sa v obchode voľne dostupným ovocným džúsom, šťavám a smoothies,
  • jesť ovocie pokiaľ možno v jednom celku, nie ako krabicové džúsy,
  • ak už dieťaťu rodičia chcú podávať ovocné džúsy, mali by ich zriediť s vodou alebo sa rozhodnúť pre nesladené šťavy, a podávať takéto nápoje len počas jedla,
  • ak už niekto podáva svojmu dieťaťu takéto nápoje, veľkosť jednej porcie by mala byť obmedzená na 150 ml / deň a nie ako je to aktuálne na  200 ml.

Zdroj: 

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/03/160323195038.htm

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
 

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0944 022 442

mail: info-ba@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?