Pozmeniť bunky s cieľom spaľovať tuk a neskladovať ho?

Autor: mdiet .sk | 6.6.2016 o 6:19 | Karma článku: 2,55 | Prečítané:  769x

Vedci odhalili novú molekulárnu dráhu pre stimuláciu tela na spaľovanie tuku - je to objav, ktorý by mohol pomôcť v boji proti obezite, diabetu a kardiovaskulárnym ochoreniam.

V štúdii publikovanej v časopise Genes & Development, tím vedený výskumníkmi z katedry biochémie na McGillskej univerzite sa zameral na bielkovinu známu ako folliculin a jej úlohu v regulácii aktivity tukových buniek. Tým, že výskumníci vyradili gén, ktorý produkuje folliculin v tukových bunkách u myší, sa podarilo vyvolať celý rad biomolekulárnych signálov, ktoré prepli bunky z ukladania tuku na jeho  spaľovanie.

Tento proces je známy ako "hnednutie" tukových buniek. Hnedý tuk získava svoju farbu z mitochondrií bohatých na železo, a táto železitá hojnosť je známkou toho, že bunka je vo vysokých metabolických obrátkach. Hlavnou úlohou hnedého tuku je spaľovať energiu za účelom produkcie tepla, ktoré pomáha udržiavať naše telo v  konštantnej teplote. Biely tuk zasa slúži ako tkanivo na energetické skladovanie.

Vedci nedávno objavili nový typ tukového tkaniva s vlastnosťami niekde medzi zdravým hnedým tukom a nie-až-tak-zdravým bielym druhom. Tzv. béžový tuk je schopný sa správať ako hnedé tukové tkanivo v reakcii na určité podnety, ako je napríklad vystavenie chladu. Čím viac sú  tieto bunky aktívne, tým menej je pravdepodobné, že budeme hromadiť nezdravé tukové zásoby, ktoré vedú k obezite. Od objavu béžoveho tuku bolo úlohou nájsť spôsob, ako pozmeniť biele tukové bunky do tých béžových, ktoré zabezpečujú energetické spaľovanie.

"Konverzia bielych tukových buniek na béžové alebo na hnedé je veľmi žiaduci účinok či už pri obezite, cukrovke, alebo pri príznakoch metabolického syndrómu, pretože prebytok energie v tele nie je ukladaný v tukovom tkanive, ale je spaľovaný v hnedom alebo béžovom tukovom tkanive," uviedol profesor Arnim Pauza, hlavný autor štúdie.

V spolupráci s Vincentom Giguerom, sa tímu podarilo vychovať myši s tukovými bunkami, ktoré neprodukovali folliculin. Potom tím pre porovnanie kŕmil normálne myši a myši s deficitným folliculinom stravou s  vysokým obsahom tuku, hlavne s  nezdravými potravinami a to po dobu 14 týždňov. Normálne myši pribrali na váhe rýchlo, zatiaľ čo myši s  folliculinovým deficitom zostali štíhle a neutrpeli rovnaké zvýšenie inzulínu a hladiny triglyceridov. Meraním rýchlosti spotreby kyslíka a produkciou CO2 výskumníci zistili, že myši s deficitom folliculinu spaľujú viac tuku. Na konci testu mali tieto myši menšie biele tukové bunky ako aj menej bieleho tukového tkaniva celkovo. Dodatočná energia ktorú produkovali im taktiež napomáhala lepšie tolerovať nízke teploty.

Prielom nadväzuje na existujúce znalosti o dvoch kľúčových proteínov - PGC-1α a ERRα - a ich zapojení pri regulácii mitochondrií v tukových bunkách. Vedci zistili, že odstránenie folliculinu dáva enzýmu známemu ako AMPK voľnú ruku k aktivácii týchto proteínov a zvyšuje počet a pracovnú rýchlosť mitochondrií v tukových bunkách. Výsledkom je metabolické preprogramovanie tukového tkaniva a premena nastavenia buniek z ukladania tuku na jeho spaľovanie.

Zadefinovaním folliculinovej dráhy táto práca otvára cestu pre nové typy liekov, ktoré by mohli  podporovať proces "zhnednutia" v tukových bunkách.

Vzhľadom na to, že mechanizmus zahŕňa triedu proteínov, ktoré môžu byť zacielené v tele ľahko absorbovateľnými liekmi z daného vyplýva, že by mohli byť v budúcnosti vyvinuté lieky pre stimuláciu aktivity béžových alebo hnedých tukových buniek, a tým by sa dalo napomáhať riadiť obezitu ako aj prípadné ďalšie metabolické poruchy.

Zdroj:

https://www.mcgill.ca/newsroom/channels/news/converting-cells-burn-fat-not-store-it-260859

 

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
 

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0944 022 442

mail: info-ba@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?