Z mora sa vynárajú alternatívne zdroje bielkovín rastlinného pôvodu

Autor: mdiet .sk | 14.6.2016 o 7:22 | Karma článku: 3,18 | Prečítané:  380x

Keď človek počuje termín "alternatívny zdroj bielkovín", tak tofu, tempeh a seitan sú tým, na čo zvyčajne ľudia pomyslia. 

V marcovom čísle časopisu Food Technology, sa píše o troch menej známych, ale rovnako výživných a chutných alternatívach ako zdrojoch bielkovín.

Od rias odvodené proteíny

Riasy sú rôznorodá skupina fotosyntetických organizmov, ktoré sú prakticky výlučne vodné, obsahujú chlorofyl a vytvárajú kyslík a vlastne sú zodpovedné za takmer polovicu fotosyntézy, ktorá prebieha na Zemi. Riasy sú rozdelené do dvoch skupín: makroriasy a mikroriasy. Makroriasy sú morské riasy ktoré sú viditeľné voľným okom a rastú v oceánoch, jazerách, riekach a rybníkoch. Mikroriasy sú jednobunkové organizmy, ktoré možno vidieť len s pomocou mikroskopu, a najčastejšie sa vyskytujú v sladkej a morskej vode. Ako mikroriasy tak aj makroriasy sú bohaté na živiny a rôznia sa pokiaľ ide o množstvá vitamínov A, C, E, kyseliny listovej, vápnika, jódu, železa, omega-3 mastných kyselín, sacharidov, bielkovín a ďalších  živín. Rozsah obsahu proteínov makrorias sa pohybuje od 3% do 50% a obsah bielkovín v mikroriasach je ešte vyššia, v rozmedzí až do 70%!

Super riasy

Spomedzi morských rias, červené riasy majú tendenciu k najvyššiemu obsahu bielkovín a červený druh Nori, má jeden z najväčších objemov: 100 gramov Nori obsahuje až 50 gramov bielkovín. Nori má aminokyselinový profil, podobný tomu z hrachu a fazule, obsahuje vysoké množstvá omega-3 mastných kyselín a je dobrým zdrojom vitamínu B12. Nori je bežne používaný na balenie sushi a sušený Nori sa taktiež predáva vo forme listov, ktoré môžu byť buď nakrájané na prúžky pre zabalenie ryže alebo rýb, alebo nakrájané na malé kúsky ako posýpka do polievok či na jedlá z rezancov.

 

Zdroj:

http://www.newswise.com/articles/plant-based-alternative-protein-options-emerge-from-the-sea

 

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
 

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0944 022 442

mail: info-ba@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?