Funkcia vitamínu C v organizme

Autor: mdiet .sk | 30.11.2016 o 6:59 | (upravené 30.11.2016 o 8:15) Karma článku: 4,26 | Prečítané:  1054x

Hlavnou funkciou kyseliny askorbovej v ľudskom tele je účasť v oxidoredukčných dejoch, to je takých, v ktorých sa mení obsah kyslíka (oxidácia - zvyšovanie, redukcia - znižovanie). 

Uplatňuje sa vo všetkých telesných systémoch a ako dnes poznáme, účasť kyseliny askorbovej sa uplatňuje najmä v týchto životne nevyhnutných procesoch:

1. Hlavne je to hydroxylácia aminokyseliny prolínu, hlavnej zložky kolagénu, tvoriaceho spojivo v koži, šľachách, chrupavkách a kostiach. V prípade, že vitamínu C nie je dosť, tak sa kolagén zle tvorí, a preto sú hlavnými príznakmi skorbutu poruchy kože a slizníc, ďasien atď.

2. Pri premene niektorých životne nevyhnutných látok, ako je aminokyselina tyrozín: v dreni nadobličiek sa z nej tvorí hormón adrenalín, nevyhnutný pre stresových reakciách.

3.  Pri vstrebávaní železa z čreva.

4. Najväčšie množstvo kyseliny askorbovej je v endokrinnej žľaze - kôre nadobličiek – ktoré vyrábajú steroidné hormóny - glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Vitamín C je teda nevyhnutný pri syntéze hormónov. Druhým najbohatším orgánom v ľudskom tele na kyselinu askorbovú sú vaječníky - takisto vyrábajúce steroidné hormóny a hypofýza (hypofýzy).

5. Kyselina askorbová je veľmi účinným antioxidantom, látkou brániacou oxidácii iných látok. Tieto antioxidačné funkcie podporujú imunitu a vo farmakologických dávkach májú protinádorový účinok.

Nevyhnutnosť vitamínu C pre človeka

Na rozdiel od mnohých cicavcov, si ľudský organizmus, nie je schopný vyrobiť vitamín C sám. Preto je nutné túto životu nevyhnutnú látku, prijímať v potrave. Potrebujeme ju nevyhnutne preto, aby nám normálne fungovalo väzivo a tvoril sa v ňom dostatok kolagénu, aby sme netrpeli srdcovo-cievnymi ťažkosťami, poruchami hojenia rán, zníženou toleranciou stresu, narušenou funkciou imunity, zvýšenou vnímavosťou k bakteriálnym a vírusovým infekciám a ďalšími patologickými stavmi a jeho nedostatok okrem iného predstavuje rizikový faktor vzniku onkologických ochorení.

Zdroj:  

  1. http://www.vitamin-c-infuze.cz/
  2. http://ippm.sk/

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: office@ippm.sk

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0911 212 838

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - ketogénna diéta! Tel.č.: 0948 327 585 Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - ketogénna diéta! Tel.č.: 0948 327 585 (www.mdiet.sk)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.

ŽENA

Kráľovská svadba: Hlavnou silou bola Meghan, šou si ukradol biskup

Všetko dôležité, čo sa udialo na svadbe.


Už ste čítali?