Infúzny vitamín C (IVC)

Autor: mdiet .sk | 6.12.2016 o 6:24 | Karma článku: 3,90 | Prečítané:  1134x

Infúzia vitamínu C je viazaná na lekársky predpis a je dostupná vo všetkých lekárňach v SR. Ľudia, ktorí sa domnievajú, že by pre nich bola vhodná, môžu si tu nájsť miestne príslušného lekára, ktorý sa infúznou terapiou zaoberá.

Fakty o IVC  (IVC - skratka pre "infúzny vitamín C")

IVC organizmus neprekysluje!

Roztok IVC je nastavený titráciou bikarbonátom sodným na pH 6 - 7, takže je neutrálny! Účinnou látkou je teda askorbát sodný, nie kyselina.

Predchádzajúce články o vitamíne C:

http://mdiet.blog.sme.sk/c/440419/funkcia-vitaminu-c-v-organizme.html

http://mdiet.blog.sme.sk/c/439703/vitamin-c-nevyhnutny-vitamin-pre-zdravie-cloveka.html

Prečo je IVC drahšie oproti iným liekovým formám?

Neobsahuje konzervanty ani stabilizátory, kyselina askorbová sa získava z prírodných materiálov, tieto suroviny nie sú geneticky modifikované, ich kvalita zodpovedá Európskemu liekopisu! Technológia prípravy IVC spočíva v spracovaní za studena formou aseptickej prípravy s dvojitou mikrofiltráciou, na rozdiel od lacnejších liekových foriem, ktoré sú spracovávané za tepla (vitamín C je termolabilné!) S prídavkami antioxidantov pre zvýšenie stability prípravku.

Vitamín C v moči po aplikácii

Po aplikácii IVC 7,5g sa jeho koncentrácia drží v krvi po dobu približne 6 hodín. V tomto čase sa distribuuje z krvi predovšetkým do nervových a imunitných buniek, jeho kapacita sa využíva na neutralizácii voľných kyslíkových radikálov. Až nevyužitá kapacita vitamínu C je eliminovaná obličkami. U detí je preto možné nájsť vitamín C v moči, lebo deti nemajú tak silný oxidatívny stres a príjem je často vysoký vďaka potrave. U dospelých je nemožné niekedy nájsť vitamín C, pretože sa "spotrebuje" v organizme a do obličiek sa vylučuje len metabolit vitamínu C, oxalát.

Neohrozuje obličkové kamene

Vitamín C je vylučovaný obličkami. Pri jeho nadbytku je väčšina vylúčená obličkami v nezmenenej forme, iba malá časť sa metabolizuje na oxalát. Jeho odbúravanie zdravými obličkami je bezproblémové a nemá vplyv na tvorbu obličkových kameňov.

Deň po podaní býva pozorovaný tzv. Rebound fenomén

Reakcia po aplikácii môže niekedy vyvolať prechodné zhoršenie, prejavujúce sa pocitom vyčerpanosti, ktoré je však v poriadku v priebehu niekoľkých hodín. Zrejme na základe tohto príznaku vznikla ničím nepodložené špekulácie, že po aplikácii IVC dochádza po prechodnú dobu k jeho totálnemu nedostatku, tzv. Rebound fenoménu. Ale racionálne farmakologické vysvetlenie je jediné: Akonáhle sa dostane vysoká dávka vitamínu C do organizmu, dôjde k naštartovaniu imunitných reakcií, ktoré môžu vyvolať spomínaný príznak ...

Čo je potrebné dodržať pri podaní IVC

Potrebné je najmä dodržiavať pitný režim (2l vody denne) a neužívať potraviny bohaté na šťaveľany (káva, kakao, čokoláda, orechy, fazuľa), ktoré podporujú tvorbu obličkových kameňov, a močopudné lieky (diuretiká). Tieto odporúčania trvajú cca v deň a nasledujúci deň po aplikácii. Ak pacient trpí hnačkou alebo zvracia, mala by sa aplikácia odložiť.

Intenzita podávania IVC

IVC sa aplikuje najčastejšie (podľa skúsenosti nemeckých lekárov) 2-3x týždenne. Dĺžka užívania sa riadi klinickým stavom pacienta. Najčastejšie sa IVC podáva po dobu 2 (pri prechladnutí a začínajúce chrípke) až 12 týždňov (onkológie). Napríklad posledný prieskum medzi 1000 nemeckými lekármi ukázal, že IVC aplikujú najčastejšie 3x týždenne po dobu 2 až 12 týždňov (podľa indikácie).

Pridávanie ďalších látok do infúzie

Infúzia vitamínu C je schválená ŠÚKL iba v podobe čistého vitamínu C. Pokiaľ k nej lekár pripichneme akýkoľvek ďalší liek, doplnok, stáva sa z tohto lieku defakto nový liek, ktorý ŠÚKL schválený nie je, a preto zaň preberá plnú odbornú i právnu zodpovednosť lekár . V tej chvíli sa už nemôže odkazovať na SPC. Z hľadiska farmaceutické inkompatibility je možné, že pri miešaní rôznych látok do infúzie môže dôjsť k tvorbe mikrozraženin, ktoré môžu pri aplikácii vyvolať trombózu. Jednoznačne teda nie je vhodné akokoľvek meniť obsah IVC.

Nežiaduce účinky po podaní IVC

Pacienti infúziu znášajú dobre, ak je dobre podaná. Akonáhle sa však "zle pichne", vzniká svrbenie, treba potom kanylu vybrať a pichnúť na druhej ruke správne. Doposiaľ neboli pozorované alergické reakcie (infúzie neobsahuje konzervanty a alergia na vitamín C, býva ojedinelá). Niektorí pacienti (tzv. Neurolabilné povahy) všeobecne zle znášajú podávanie injekcií a infúzií a omdlievajú pri vniku ihly do kože. Nejde však o nežiaduci účinok lieku, ale vlastnosť pacienta, ktorý takto reaguje na všetky IV podania liečiv či odberov krvi.

Kombinácia podávania vitamínu C s kalciom pri príznakoch prechladnutia

Vápnik zvyšuje pevnosť ciev, vitamín C mobilizuje imunitný pohotovosť. Podané spolu pôsobí synergicky, čo je empiricky dokázané. V každom prípade lekár, ktorý aplikuje tento typ injekcií, je tiež potenciálnym poskytovateľom IVC, pretože jednoznačne vie, že obyčajná celaskonová injekcie dokáže pri nachladnutí človeka postaviť na nohy!

Športovci a vitamín C

Vitamín C veľmi blahodárne pôsobí na produkciu a vznik karnitínu, ktorý ovplyvňuje metabolizmus lipidov (vytvára a ukladá sa menej tuku a viac proteínov). Ďalej pôsobí dobre na hojenie rán, znižuje oxidatívny stres, a tým pohotovosť k protizápalovými reakciám. Tieto účinky sú rozobraté vyššie. Samozrejme najdôležitejšie pre športovcov je, že IVC znižuje imunosupresiu organizmu, ktorá sprevádza športovcov pri intenzívnej záťaži a tréningu a spôsobuje zvýšenie chorobnosti pred vrcholovým výkonom.

Zdroj:  

  1. http://www.vitamin-c-infuze.cz/
  2. http://ippm.sk/

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: office@ippm.sk

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0911 212 838

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - nízkokalorická proteínova diéta!Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.

ŽENA

Kráľovská svadba: Hlavnou silou bola Meghan, šou si ukradol biskup

Všetko dôležité, čo sa udialo na svadbe.


Už ste čítali?