Ako ovládať chuť k jedlu?

Autor: mdiet .sk | 8.1.2017 o 16:49 | Karma článku: 3,64 | Prečítané:  953x

Jedlo nie je len palivo pre naše telo, ale je to taktiež niečo, čo ovplyvňuje našu myseľ a prináša nám často nemalé množstvo potešenia, pričom toto potešenie má aj svoje fyziologické reakcie

Kedykoľvek jeme niečo, čo nám naozaj chutí, ako napríklad kúsok čokoládovej torty, náš mozog uvoľňuje hormóny šťastia, akým je napríklad aj dopamín.  Dopamín je neurotransmitér, ktorý pomáha kontrolovať mozgové centrá odmeny a slasti pričom napomáha aj pri regulovaní pohybov či emocionálnych reakcií.

Z tohto pohľadu je mentálny aspekt zdravého jedenia taký istý dôležitý ako aspekt cvičenia či zdravého životného štýlu vo všeobecnosti. Tu je vysvetlenie, prečo tomu tak je: nedávny výskum ukázal, že dôvodom dopamínového uvoľňovania  je stav, keď naše telo vytvára túžbu po niečom, čoho sa mu nedostáva. Predstavte si napríklad, ako dobre by vám padol pohár ľadovej vody počas horúceho dňa, ak ste nemali nič na pitie aj niekoľko hodín. Ak si teda v poriadne horúci letný deň predstavíme pohár vychladenej vody, vytvorí to v nás pocit silného emocionálneho potešenia. Ak však budeme piť pohár vychladenej vody každých päť minút, emocionálna odozva sa vytratí a to aj napriek tomu, že voda neustále hydratuje telo a hasí smäd. Tento efekt sa nazýva efektom "habituácie" a vedie k znižovaniu dopamínovej odozvy na podnety, čo má v prípade nášho príkladu s vychladeným pohárom vody za následok, že každý ďalší dúšok vody prináša menšiu mieru potešenia ako ten predchádzajúci a to aj napriek tomu, že telo nemusí byť stále dostatočne hydratované. 

To isté sa môže diať aj v prípade jedla či sladkostí. A tu ponúkame jeden výborný tip ako tento mechanizmus využiť pri kontrole vášho apetítu. Ak si totiž vizualizujeme konzumovanie jedla alebo sladkostí pred tým, než ich začneme naozaj jesť, naše telo vyprodukuje takú dávku dopamínu ako keby sme jedlo skutočne jedli. Ak vo vizualizovaní zotrváme aj naďalej, dostaví sa efekt "habituácie" a to znamená, že naše telo sa doslova unaví tým ako mu mozog neustále hovorí že dať si napríklad koláč alebo dobré jedlo je predsa také skvelé. Takže v momente keď skutočne začíname jesť akékoľvek jedlo, alebo sladkosť, emočná reakcia je výrazne nižšia ako keby sme si pred jedlom konzumovanie jedla nevizualizovali.

Týmto sa nám dostáva do rúk veľmi užitočný mechanizmus na kontrolovanie apetítu. Každý z nás dostáva z času na čas chuť na určité tipy jedál a to, čo v takýchto prípadoch zvyčajne robíme je, že sa snažíme tieto chute ignorovať. To má ale často za následok iba ešte väčšie a väčšie nutkanie dať si to na čo máme chuť až kým nenastane moment, keď sa nutkaniu poddáme. Nutkanie je však zvyčajne prejavom túžby tela po dopamíne. Vizualizovaním jedenia nášho obľúbeného jedla si teda dokážeme navodiť skutočné vyplavenie dopamínu do krvného riečiska a prežiť tak zhruba ten istý pocit potešenia aký zažívame keď naše obľúbené jedlo naozaj jeme.

V reakcii na to, aký silný pocit túžby pociťujeme, po akom druhu jedla túžime a akú silnú dopamínovú odozvu pociťujeme počas našej vizualizácie, môže nastať niekoľko scenárov.

  1. Túžba úplne ustúpi.
  2. Túžba úplne neustúpi, ale zníži sa natoľko, že je možné ju bez problémov ignorovať.
  3. Vzdáme sa a skutočne zjeme jedlo alebo sladkosť po ktorej sme túžili avšak s dopamínovou reakciu ktorá bude dramaticky nižšia ako keby sme vizualizáciu nerobili, v čoho dôsledku nás uspokojí aj podstatne menšie množstvo jedla či sladkostí, na ktoré sme mali takú veľkú chuť.

Bez ohľadu na to, ktorý z daných scenárov nastane, ide vždy o scenár, ktorý pre nás predstavuje výhru. Dôvodom je to, že namiesto toho aby sme sa stali zajatcami našich túžob a chutí, ktoré majú neblahý dopad na naše zdravie, dokážeme efektívne využiť hormonálny mechanizmus odozvy v našom mozgu a prevziať nad našimi nutkavými potrebami kontrolu.

 

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - nízkokalorická proteínova diéta!Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
 

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0948 327 585

mail: info@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.

ŽENA

Kráľovská svadba: Hlavnou silou bola Meghan, šou si ukradol biskup

Všetko dôležité, čo sa udialo na svadbe.


Už ste čítali?