Základy trénovania v chladnom počasí

Autor: mdiet .sk | 1.2.2017 o 7:21 | Karma článku: 3,09 | Prečítané:  544x

Beh v chladnom počasí je pravdepodobne jedným z najjednoduchších spôsobov ako maximalizovať výhody, ktoré z cvičenia môžeme dostať.

Tento príspevok nadväzuje na článok "Behanie v chladnom počasí", kde sme podrobne rozobrali výhody tréningu v chladnom počasí. V dnešnom príspevku sa zameiame už len na záverečné rady a doporučenia pri behaní v chladnom pocasí. 

Ako nám už ukázal Rocky, keď trénoval v chladnom Rusku na zápas s mohutným Ivanom Dragom, tréning v chladnom počasí sa môže vyplatiť za predpokladu, že sa riadime niekoľkými zásadami vychádzajúcimi zo zdravého sedliackeho rozumu:

Obliekajte sa vo vrstvách

Telo vytvára veľké množstvo tepla a to aj v chladnom počasí. Je dôležité, aby sme sa obliekli tak, aby sme mali spočiatku svaly v teple, ale aby sme boli schopní ich adekvátne chladiť keď sa už raz rozbehneme. Noste vrstvy, ktoré vám pomôžu udržať sa v teple, ale ktoré si môžete prípadne zľahka zhodiť a udržiavať tak vyváženú teplotu.

Noste čiapku a rukavice

Pokiaľ ide o pocit chladu, naša hlava a naše ruky trpia vždy zďaleka najviac. Noste vlnenú čiapku alebo aspoň šiltovku, ktoré chránia hlavu pred chladom a uistite sa, že máte vždy na rukách rukavice, ktoré pomôžu udržiavať vaše prsty v teple.

Dobre sa rozohrejte

Keď sa rozhodnete zabehať si v zime, je vaša zahrievacia rutina ešte dôležitejšia, než inokedy. Keď však dostanete chuť si zabehať, určite odolajte pokušeniu rozbehnúť sa len tak bez adekvátneho zahriatia sa. Je dôležité, aby ste si pred behom dostatočne rozohriali svoje končatiny a aby ste si vo vašom tele rozprúdili dobre krv, než sa pustíte do behu skutočne naplno.

Buďte hydratovaní

Beh v chladnom počasí z nás dostáva takmer toľko vlhkosti ako beh v horúcom počasí. Je dôležité, aby sme zostali hydratovaní či už počas dlhých behov alebo dlhšej doby cvičenia. Výhodou je pitie nápojov s podielom proteínov, ktoré spolu s termogenézou napomáhajú v tele vyrábať dodatočné teplo.

Ak ste spotení, nezachladnite

Vo chvíli, keď sa zastavíme, by sme si mali na seba niečo hodiť (napríklad tú mikinu, čo máme oviazanú okolo pása), aby naše telo zostalo čo najdlhšie v teple. Pot ohrozuje izolačné vlastnosti pokožky a zvyšuje pravdepodobnosť, že naše telo bude podchladené. To má potom za následok vznik chladového stresu a teda utlmenie nášho imunitného systému.

Dávajte si pozor na vietor

Chlad spôsobený vetrom je faktor, ktorý má iné parametre od chladu, ktorý je uvádzaný na teplomeroch. Vietor totiž odveje tepelnú vrstvu tepla ktoré vychádza z nášho tela, a preto nás počas behu ochladzuje rýchlejšie, takže je ťažké pre telo udržať svoju teplotu. To je dôvod, prečo veterný deň s piatimi stupňami Celzia môže byť pocitovo aj niekde pod nulou.

Záver

Len preto že je vonku chladno, nemusíme zimovať ako nejaké medvede. S niekoľkými opatreniami vychádzajúcimi so zdravého sedliackeho rozumu môžeme bez problémov trénovať aj pri nižších vonkajších teplotách za účelom posilnenia nášho tela, jeho imunitných odpovedí, aj našej celkovej fitnes úrovne. Beh v chladnom počasí je pravdepodobne jedným z najjednoduchších spôsobov ako maximalizovať výhody, ktoré z cvičenia môžeme dostať.

Tento príspevok nadväzuje na článok "Behanie v chladnom počasí" uverejnený na blogu mdiet.sk

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť- nízkokalorická proteínova diéta!Efektívna a účinná metóda ako schudnúť- nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk

Centrum Bratislava:

tel. č.: 0948 327 585

mail: info@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?