Zdravotné výhody ketogénnej diéty

Autor: mdiet .sk | 23.4.2017 o 8:08 | Karma článku: 3,42 | Prečítané:  679x

S príchodom milénia sa mnoho vedeckých štúdií zameralo na výskum nízko-kalorických diét. Prebehlo viac ako dvadsať štúdií kde boli testovacie subjekty ľudia, pričom ďalšie štúdie buď prebiehajú alebo sa pripravujú. 

Dôkazy však už teraz jasne poukazujú na to, že najlepšie diéty sú takzvané Keto-diéty, inými slovami nízko-kalorické bielkovinové diéty.

1: Zdravé srdce

Ketogénna diéta zvyšuje hladinu HDL (zdravý cholesterol) a taktiež znižuje hodnoty triglyceridov v krvi, ktoré predstavujú jeden z najvážnejších faktorov pre vznik srdcových chorôb.

2: Krvný cukor a inzulín

Keď ste na nízko-kalorickej, bielkovinovej diéte, vaša hladina cukru v krvi prudko klesne a s ňou aj produkcia inzulínu, ktorý má za úlohu sa s cukrom v krvi vysporiadať. Na vysoko-sacharidovej diéte majú ľudia tendenciu si vytvoriť takzvanú inzulínovú rezistenciu avšak pri ketogénnej diéte sa tento jav dá bez problémov zvrátiť. Taktiež existuje niekoľko dôkazov o tom, že ketogénne diéty dokonca dokážu zvrátiť aj cukrovku tipu 2 (písali sme .....).  

3: Apetít

Správne implementovaná ketogénna diéta má za následok potláčanie bodavej bolesti, ktorá vzniká pri pocitoch hladu a to vďaka svojej unikátnej vlastnosti potláčať hormón hladu nazývaný Ghrelin. Hlad je pritom jednou z najväčších prekážok pri snahe o zníženie telesnej hmotnosti.

4: Vysoké znižovanie hmotnosti

Nielenže v prvých niekoľkých týždňoch ketogénnej diéty zaznamenáte obrovský úbytok na váhe, ale tento úbytok bude stabilný aj z dlhodobejšieho hľadiska v neskorších fázach diéty, nakoľko ako sme už povedali, táto diéta prináša aj efekt potláčania apetítu.

5: Neurologické výhody

Ketogénna diéta bola po stáročia využívaná na liečenie epilepsie. Viac ako 50% pacientov vďaka ketogénnej diéte dokáže výrazným spôsobom obmedziť častosť epileptických záchvatov a 15% sa dokonca dokáže vyliečiť úplne. taktiež sa preukázalo, že ketogénna diéta dokáže výrazne zlepšovať Alzhaimrovu chorobu, Parkinsonovu chorobu či napríklad aj Bipolárnu poruchu osobnosti.

6: Stabilizácia nálady a duševnej rovnováhy

Nie je neznáme, že pokiaľ podáme dieťaťu sladkosti alebo sladené nápoje, prejavuje sa to u nich po istú dobu hyperaktivitou a následne sa u nich po stave takéhoto vybudenia dostaví prudká apatia. Presne takto to funguje aj u dospelých. Takéto mimoriadne výkyvy sa však pri ketogénnej diéte rozhodne nevyskytujú.

7: Dlhotrvajúca energia

Tuk má tú výhodu, že našim telám poskytuje dlhotrvajúci a stabilný energetický prísun v porovnaní s cukrami, ktoré nám poskytujú energiu okamžite. Toto je aj dôvod, prečo mnoho elitných atlétov volí nízko-sacharidové, bielkovinové diéty za účelom rovnomerného energetického zásobenia svojich tiel.

Zdravá, rýchla a účinná redukcia hmotnosti - bielkovinová ketogénna diéta! Zdravá, rýchla a účinná redukcia hmotnosti - bielkovinová ketogénna diéta! (www.mdiet.sk)

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk

Centrum Bratislava a Banská Bystrica:

tel. č.: 0948 327 585

mail: info@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?