Recept na zdravie, vytrvalosť a šťastie

Autor: mdiet .sk | 1.5.2017 o 8:23 | Karma článku: 3,43 | Prečítané:  644x

Všetko čo robíme fyzicky je najskôr spracovávané v mozgu, ktorý predsa nakoniec, kontroluje celé naše telo. Takže sa dá povedať že vlastne neexistuje tréning tela bez toho, aby sme zároveň netrénovali aj mozog. 

Nové štúdie však teraz dávajú ešte väčší dôraz na prepojenie mysle a tela nakoľko sa podarilo odhaliť  komplexný cyklus biologickej spätnej väzby, pomocou ktorej sa stáva myseľ odolnejšou a naopak myseľ spätne napomáha telu byť zdravším.

Aby sme lepšie dokázali pochopiť to o čom sa tu bavíme, mali by sme zdôrazniť skutočnosť, že sme vlastne neustále pod určitou formou stresu a to prakticky počas celého dňa, samozrejme s výnimkou toho keď pokojne spíme. Život, práca, neočakávané problémy a nesmierne množstvo malých každodenných rozhodnutí sú neustálim zdrojom stresu. No a reakcia tela na stres sa prejavuje vylučovaním stresového hormónu nazývaného kortizol.

Každá z buniek nášho tela obsahuje časť zvanú teloméra. Tá sa skladá z opakujúcich sa nukleotidových sekvencií na každom konci chromozómu a úloha telomér je chrániť daný koniec chromozómu pred narušením alebo pred fúziou chromozómu so susedným chromozómom. Teloméry hrajú kľúčovú úlohu pri delení buniek a ako sa bunky delia, stávajú sa teloméri kratšie. Krátke teloméry sú spojené s radom ľudských ochorení, vrátane osteoporózy, ochorenia srdca, rovnako ako problémov súvisiacich so starnutím obyvateľstva.

Telo má prirodzenú obranu, ktorá spomaľuje a v niektorých prípadoch dokáže zvrátiť prirodzený proces starnutia. Jedná sa o takzvaný  ribonukleoproteín nazvaný telomeráza a jeho úlohou je dopĺňať a udržiavať dĺžku telomérov a tým udržiavať bunky mladé a v podstate bojovať proti starobe. Už sme spomenuli, že  naše telo produkuje kortizol, aby nám pomáha riešiť stresové situácie, ktorým čelíme. Avšak, ak hladiny kortizolu zostávajú  v krvi zvýšené po dlhú dobu, majú vplyv na imunitný systém a potláčajú uvoľňovanie telomerázy do organizmu. To má potom priamy vplyv na teloméry, ktoré sa skracujú pretože naše bunky sa rýchlejšie rozdeľujú a my nielen starneme, ale tiež trpíme oslabeným imunitným systémom.

Vyrovnávanie sa so stresom

Pretože neexistuje žiadna taká vec, akou je situácia bez akéhokoľvek stresu, najlepšie čo môžeme urobiť je naučiť naše telo lepšie sa so stresom vyrovnávať. No a tu prichádza  na rad cvičenie. Vzhľadom k tomu, že cvičenie je samo o sebe faktor vyvolávajúci stres, ktorý  má za následok prirodzenú zvýšenú hladinu kortizolu v našej krvi, učíme cvičením naše telo rýchlo sa so stresovým hormónom vyrovnávať a to čo najlepšie a najrýchlejšie. Výsledkom je teda to, že nás pravidelné cvičenie v podstate očkuje proti stresu. Je tu však ešte jedna vec. Ako sa nedávno preukázalo, zvýšené hladiny kortizolu, ktoré zostávajú v krvnom riečisku, majú za následok dokonca útlm depresie a rovnako aj stresu. Tým, že učíme naše telo vyrovnávať sa so zvýšenými hladinami kortizolu, zároveň úspešne znižujeme možnosť, že by sme mohli mať depresiu alebo že by sme dlhodobo prežívali útlm duševných schopností.

Výhody cvičenia tu však stále nekončia. Za tým druhom cvičenia, ktoré nás zbaví napätia, sa totiž nachádza ešte to ďalšie, ktoré nám začína napomáhať definovať hranice našich fyzických možností. A také cvičenie už vyžaduje aj veľkú dávku  mentálneho sústredenia. Ak chceme donútiť naše telo k rýchlejšiemu pohybu, ak chceme urobiť viac kľukov alebo drepov, musíme sa dostať cez hlas v našej hlave ktorý nám hovorí “Dosť. Som unavený”. Miera sústredenia, ktorú dosiahneme, keď sa dostaneme do tohto momentu  a ktorá je požadovaná na to, aby sme dokázali naše mentálne hry v týchto zlomových momentoch vyhrávať a nie prehrávať je naozaj veľká. Práve tieto malé mentálne výhry sa napokon stávajú aj súčasťou širšieho rámca, ktorý nám umožňuje stať sa viac disciplinovanejšími a schopnými ešte  väčšieho mentálneho sústredenia. Vedci teda nakoniec skonštatovali, že "... neexistuje  žiadny skutočný rozdiel medzi mysľou a telom a to z dôvodu komunikačných sietí, ktoré existujú medzi mozgom a neurologickými, endokrinnými a imunitnými systémami", takže inými slovami čo sa stane jednému systému zároveň ovplyvní aj tie ďalšie.

Ak je naša myseľ laxná, nesústredená, neschopná vytvárať si priority svojich činností, tak je na tom naše telo pravdepodobne veľmi podobne a je zrejme taktiež nedisciplinované, nesústredené a neschopné dosahovať adekvátne výsledky. A naopak, keď naše telo funguje ako jemne vyladený stroj, ktorý je plne riadený prostredníctvom nás samých, naše mysle sú zdravšie a cítime najšťastnejší.

Recept

Pokiaľ ide o vypracovanie stratégie pre lepšie zdravie, pre efektívnejší boj proti vyčíňaniu starnutia a pre zachovanie si  mentálnej odolnosti a šťastia, recept na toto všetko je vlastne až pozoruhodne jednoduchý:

  • pravidelne cvičte,
  • často testujte svoje limity,
  • vaše tréningy variujte, aby boli neustále zaujímavé,
  • cvičte si aj vašu motiváciu a jasne si definujte, čo chcete cvičením v živote docieliť,
  • snažte sa plne pochopiť ako cvičiť a zároveň prečo tak cvičiť, aby ste chápali, ako vlastne vaše telo funguje.
Rýchle chudnutie s bielkovinovou ketogénnou diétou m.diet Rýchle chudnutie s bielkovinovou ketogénnou diétou m.diet (www.mdiet.sk)

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH. 
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk

Centrum Bratislava a Banská Bystrica:

tel. č.: 0948 327 585

mail: info@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE PETR ŠABATA

Prečo je také mrzuté, že sa Kiska rozhodol pre odchádzanie

Kiskovo nasadenie v straníckej politike bude skôr symbolické a nedostatočné.

Píše Miroslav Kocúr

Pozvať Kuffu na festival Lumen je problém

Miera nekontrolovanej nenávisti dosahuje stále nové maximá.


Už ste čítali?